Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2021, 11:46

Plyn prúdi cez Jamal opačne už deviaty deň, Putin obviňuje Nemecko

Ruský plynárenský koncern si ani na stredu nerezervoval tranzitné kapacity na export plynu cez plynovod Jamal.

Plyn prúdi cez Jamal opačne už deviaty deň, Putin obviňuje Nemecko
Zdroj: Reuters

Plynovod Jamal, ktorý za bežných okolností prepravuje ruský plyn do západnej Európy, funguje v reverznom režime už deviaty deň. Plyn tak prúdi zo západu na východ. Poukázali na to v stredu údaje nemeckého prevádzkovateľa siete plynovodov Gascade.

​Podľa údajov Gascade z meracej stanice Mallnow na poľsko-nemeckej hranici prúdil plyn v stredu ráno cez Jamal z Nemecka do Poľska v hodinovom objeme takmer 1,2 milióna kilowatthodín.

Tok plynu sa tak za posledných 24 hodín nemenil. Okrem toho ruský plynárenský koncern Gazprom si ani na stredu nerezervoval tranzitné kapacity na export plynu cez plynovod Jamal.

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil z reverzného toku plynu a prudkého rastu cien pred vianočnými sviatkami nemeckých dovozcov. Ako uviedol, Nemci radšej predávajú ruský plyn do Poľska a na Ukrajinu, než aby zmiernili situáciu na európskom trhu.

​Ceny plynu však medzitým klesli. Zatiaľ čo pred týždňom dosiahla cena komodity rekord, keď prekonala 180 eur za megawatthodinu, v utorok dosiahla menej než 98 eur/MWh.

Nadol ich tlačí fakt, že do Európy smeruje viacero tankerov s dodávkami skvapalneného zemného plynu (LNG).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.