Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2018, 16:51

Britský labourista: Chcem socialistickú spoločnosť, kde už sa nenecháme vykorisťovať

V rozhovore s BBC to dnes povedal tieňový minister financií labouristov John McDonnell.

Britský labourista: Chcem socialistickú spoločnosť, kde už sa nenecháme vykorisťovať
Zdroj: Reuters

Britská Labouristická strana v prípade volebného víťazstva radikálne zmení ekonomiku krajiny a vytvorí socialistickú spoločnosť, "kde už sa nenecháme vykorisťovať".

V rozhovore s BBC to dnes povedal tieňový minister financií labouristov John McDonnell. Budúce parlamentné voľby by sa v Spojenom kráľovstve nemali konať skôr ako v roku 2022.

McDonnell britskej stanici oznámil, že s hospodárskou politikou svojej strany už zoznámil kapitánov britského priemyslu, aby o nej mali jasno. Povedal im, že niečo sa im bude páčiť, niečo nie, čo chápe. "Nič schované v klobúku nemám. Dostanete spravodlivý výnos, ale už sa nenecháme vykorisťovať. Tak je to jednoduché," oznámil vraj podnikateľom.

Medzi transformáciou ekonomiky a zvrhnutím kapitalizmu podľa McDonnell nie je rozdiel. "Chcem koniec koncov socialistickú spoločnosť, a to znamená transformáciu, ktorá radikálne zmení systém oproti terajšiemu stavu," vyhlásil tieňový minister labouristov.

Venezuelu, ktorá sa potýka so stále silnejšou infláciou a nedostatkami v zásobovaní, za socialistickú krajinu McDonnell nepovažuje. "Nabralo to zlý obrat, keď zomrel (bývalý prezident Hugo) Chavez. Bohužiaľ odvtedy nepresadzujú socialistický kurz, ktorý Chávez nastúpil," vyhlásil labouristický politik.

Labouristi, hlavná britská opozičná strana, zvádza v prieskumoch verejnej mienky vyrovnaný boj s konzervatívcami, ktorí v minuloročných voľbách stratili parlamentnú väčšinu. Vodca strany Jeremy Corbyn sa už podľa agentúry Reuters so svojimi spolupracovníkmi aktívne na budúce voľby pripravuje.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.