Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2018, 17:46

Spojené štáty a Čína sa dohodli, obchodná vojna sa odkladá

Obe krajiny oznámili, že sa dohodli na opatreniach na zníženie deficitu USA v obchodovaní s Čínou.

Spojené štáty a Čína sa dohodli, obchodná vojna sa odkladá
Zdroj: AP Photo/Andrew Harnik

Spojené štáty a Čína sa dohodli, že zatiaľ nenaplnia svoje hrozby ohľadom uvalení nových ciel na vzájomnú obchodnú výmenu. Uviedol to dnes americký minister financií Steven Mnuchin. "Obchodnú vojnu odkladáme," vyhlásil v rozhovore s televíznou stanicou Fox.

Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil, že zavedie clá na dovoz čínskeho tovaru do USA v hodnote až 150 miliárd dolárov ročne. Peking následne varoval, že je pripravený podniknúť odvetné opatrenia zahŕňajúce clá na niekoľko amerických produktov. To vyvolalo obavy, že spory prerastú v obchodnú vojnu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Obe krajiny však už v sobotu oznámili, že sa dohodli na opatreniach na zníženie deficitu USA v obchodovaní s Čínou. Tá by podľa dohody mala nakupovať viac amerického tovaru, najmä poľnohospodárskych a energetických produktov. Mnuchin dnes navyše uviedol, že Čína pri rade produktov sľúbila zníženie ciel. Neposkytol však ďalšie podrobnosti.

Trump urobil zo zníženia deficitu v obchodovaní s Čínou jeden z kľúčových bodov svojej predvolenie kampane. Hrozbou zavedenia nových ciel sa snaží Peking prinútiť k ukončeniu údajných krádeží amerického duševného vlastníctva, píše server BBC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.