Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2018, 16:49

Švajčiari zničili hodinky za pol miliardy eur, aby zabránili poklesu ceny

Spätné odkúpenie tovaru v tak veľkom množstve ovplyvnilo ziskovosť skupiny.

Švajčiari zničili hodinky za pol miliardy eur, aby zabránili poklesu ceny
Zdroj: Reuters

Švajčiarsky výrobca hodiniek Richemont zničil v posledných dvoch rokoch dizajnové hodinky v hodnote zhruba päťsto miliónov eur. Firma predávajúca luxusný tovar, ktorá stojí za značkami ako Cartier alebo Montblanc, spätne odkúpila od maloobchodníkov nepredané hodinky, aby zabránila ich predaju za nižšie ceny. 

Likvidáciu hodiniek inicioval generálny riaditeľ spoločnosti Richard Lepeu, než odišiel do dôchodku, s tým, že je to "výnimočné opatrenie za mimoriadnych okolností", uviedol britský denník The Guardian.

Hodinky boli demontované a recyklované, pričom najnovšie zásoby pochádzali z divízie špecializovaných výrobcov, medzi ktoré patria napríklad značky Piaget, IWC a Vacheron Constantin. Tentoraz sa hodinky kupovali z obchodov na európskych trhoch.

Podľa Financial Times je Richemont jedným z najagresívnejších výrobcov hodiniek, ktorí prevzali zásoby z trhu, aby pomohli maloobchodníkom vysporiadať sa s nadbytočnými zásobami a zabránili výpredaju dizajnových kusov. Cena hodiniek Cartier začína na zhruba tisíc eur, ale drahšie modely vyjdú aj na viac ako 20 tisíc eur.

Spätné odkúpenie tovaru v tak veľkom množstve ovplyvnilo ziskovosť skupiny. Zisk vzrástol v danom roku do 31. marca o päť percent na 1,8 miliardy eur, čo je výkon, ktorý sklamal investorov. Tí totiž spoločne s analytikmi očakávali zisk vo výške 2,06 miliardy eur. Akcie reagovali poklesom o päť percent na 93,90 libry.

"Odkúpenie hodiniek pravdepodobne poškodí výsledky v záverečnej časti roka," povedal analytik spoločnosti Kepler Cheuvreux Jon Cox s tým, že z dlhodobého hľadiska urobila spoločnosť pravdepodobne správnu vec, aspoň pokiaľ ide o hodinky. "Avšak, načasovanie je vzhľadom na zotavovanie trhu s hodinkami nešťastné," dodal Cox. 

Ako sa vyrábajú luxusné hodinky:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.