Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2018, 00:00

Miliardári atakujú majetok v hodnote 10 biliónov dolárov

V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ich bohatstvo zväčšilo o takmer 25 percent a tento rast bude pravdepodobne ďalej pokračovať.

Miliardári atakujú majetok v hodnote 10 biliónov dolárov
Zdroj: Reuters

Svetoví dolároví miliardári vlastnili v roku 2017 majetok v hodnote rekordných 9,2 bilióna dolárov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ich bohatstvo zväčšilo o takmer 25 percent a tento rast bude pravdepodobne ďalej pokračovať. Vyplýva to zo sčítania, ktoré vykonala medzinárodná dátová spoločnosť Wealth-X.

Kto sú najbohatší ľudia na svete?

Suma 9,2 bilióna dolárov predstavuje podľa správy spoločnosti Wealth-X 12 percent celosvetového hrubého domáceho produktu. Oproti roku 2016 sa táto suma „dramaticky zvýšila“ o 24,4 percenta. Vzrástol aj počet dolárových miliardárov vo svete, v roku 2017 ich bolo vyše 2,7 tisíca, teda najviac v histórii.

„Hoci bol rok 2017 poznačený politickými otrasmi, pozoruhodné výkony na akciových trhoch a globálna ekonomika podporili masívny nárast bohatstva naprieč finančným, komoditným, technologickým a priemyselným sektorom,“ povedal denníku The Guardian Winston Chesterfield, riaditeľ Wealth-X. „V rýchlo sa meniacom geopolitickom prostredí rastie vplyv tejto skupiny jednotlivcov na svetovú ekonomiku.“


Dominuje zámorie
Zoznamu dolárových miliardárov dominujú zástupcovia zo Spojených štátov, ktorí tvoria jednu štvrtinu. Na druhom mieste sa v tomto porovnaní umiestnila Čína, odkiaľ pochádza 338 dolárových miliardárov. Prevahu amerických zástupcov zdôrazňuje aj fakt, že v Spojených štátoch žije viac d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.