Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2018, 00:00

Šanghaj sa chváli zrobotizovanou bankou

Čína zažíva inváziu, o pár rokov chce byť premiantom.

Armáda robotov v Číne rapídne rastie. Príkaz všemocnej strany znie jasne: Staňme sa v tomto odbore svetovou jednotkou! Druhá najväčšia ekonomika sveta vo využívaní robotov zatiaľ za veľkými priemyselnými krajinami trochu pokrivkáva. V odbore automatizácie a robotizácie však teraz šliape plyn až k podlahe. Inteligentné stroje v Číne už nevytláčajú len robotníkov, ale uplatňujú ich aj v odboroch, ktoré boli doteraz považované za doménu kvalifikovaných a kreatívnych ľudí. Vymenia tak i právnikov a bankových úradníkov.


Dračica vo finančnom dome
Príkladom posledného obdobia môže byť Siao Lung, teda Malá dračica. Je najnovším zamestnancom pobočky Čínskej stavebnej banky na triede Ťiou-ťiang v Šanghaji. Nikdy nie je unavená, nepotrebuje prestávku na obed. „Vitajte v Čínskej stavebnej banke“, zdraví prichádzajúcich klientov a blýska dokonalým chrupom. „Čo pre vás môžem urobiť?“ Už ste asi pochopili, že Malá dračica nie je typickým zamestnancom. Je to robot, ktorý nedávno „nastúpil“ do prvej čínskej plne automatizovanej bankovej pobočky, ktorá sa zaobíde bez ľudského

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.