Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2018, 13:17

Európska komisia navrhla rozpočet EÚ na budúci rok. Je ambiciózny, tvrdia eurokomisári

Brusel v rozpočte počíta so 166 miliardami eur.

Európska komisia navrhla rozpočet EÚ na budúci rok.  Je ambiciózny, tvrdia eurokomisári
Zdroj: Reuters

Európska komisia (EK) v stredu predložila návrh rozpočtu EÚ na rok 2019. Počíta v ňom so 166 miliardami eur v podobe viazaných rozpočtových prostriedkov, čo predstavuje zvýšenie o 3 percentá oproti tohoročnému rozpočtu.

Komisia zdôraznila, že ťažisko budúcoročného rozpočtu tvoria investície do silnejšieho a odolnejšieho európskeho hospodárstva a na podporu solidarity a bezpečnosti na oboch stranách hraníc EÚ.

Ide v poradí o šiesty rozpočet v rámci súčasného programového obdobia (2014-2020) a neprekračujú sa v ňom stanovené obmedzenia.

Eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger v správe pre médiá uviedol, že EK navrhla ambiciózny rozpočet, ktorý podporuje priority EÚ, najmä pokiaľ ide o investície, zamestnanosť, mládež, migráciu, solidaritu a bezpečnosť.

Oettinger vyjadril nádej, že sa eurokomisia čo najskôr dohodne na jeho konečnej podobe s Európskym parlamentom a Radou EÚ (členské štáty).

Návrh rozpočtu je založený na predpoklade, že Spojené kráľovstvo bude aj po svojom vystúpení z EÚ (30. marca 2019) naďalej prispievať k jeho plneniu až do konca roku 2020.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.