Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2018, 11:34

Elon Musk sa chystá do boja proti fake news, svoj projekt nazval dosť výstižne

Podľa Muska je potrebné nielen preverovať pravdivosť informácií, ale aj hľadať, kto za výrobou tých falošných stojí.

Elon Musk sa chystá do boja proti fake news, svoj projekt nazval dosť výstižne
Zdroj: Reuters

Americký podnikateľ Elon Musk sa chce zapojiť do boja proti falošným správam (pozn. red. fake news) a plánuje otvoriť webový portál hodnotiaci pravdivosť správ a poctivú prácu ich autorov i vydavateľov. Napísal to v stredu na twitteri. Uvažuje vraj o tom, že svoj web nazve ruským slovom Pravda.

Musk, ktorý sa preslávil smelými kozmickými projektami, výrobou elektromobilov Tesla alebo napríklad plánom na vysokorýchlostný dopravný projekt Hyperloop, na svojom twitterovom účte spustil hlasovanie, v ktorom sa k jeho mediálnemu projektu majú používatelia vysloviť. Zatiaľ hlasovalo pol milióna ľudí, 87 percent z nich je za portál.

Podľa Muska je potrebné nielen preverovať pravdivosť informácií, ale aj hľadať, kto za výrobou tých falošných stojí. "Aj keď časti verejnosti je napríklad jedno, do akej miery sú správy pravdivé, novinárom, editorom a médiám na tom záleží," tvrdí podnikateľ.

Do boja s vymyslenými správami sa v USA pustili veľké technologické spoločnosti vrátane firiem Facebook, Microsoft alebo Google.

Chcú predovšetkým znemožniť zneužívaniu sociálnych sietí na ovplyvňovanie politických názorov voličov, ako sa to údajne stalo pri kampani k prezidentským voľbám v USA v roku 2016. Z útokov proti voľbám americkej tajnej služby obviňujú Rusko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.