Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2018, 13:38

Európska komisia uzavrela spor s Gazpromom, ruský gigant sa vyhne pokute

Komisia v apríli 2015 ruskú firmu obvinila, že v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy, vrátane Českej republiky, zneužíva dominantné postavenie a porušuje antitrustové pravidlá EÚ.

Európska komisia (EK) sa dohodla na vyriešení sporu s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom. Komisia dnes oznámila, že uložila firme rad povinností, ktoré majú rozptýliť obavy z narušenia hospodárskej súťaže a umožniť voľný tok zemného plynu za konkurenčné ceny na trhoch v strednej a východnej Európe.

Gazprom sa vďaka dohode o zmene podnikateľských praktík vyhol pokute, ktorá mohla predstavovať až desať percent jeho ročných tržieb.

Komisia v apríli 2015 ruskú firmu obvinila, že v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy, vrátane Českej republiky, zneužíva dominantné postavenie a porušuje antitrustové pravidlá EÚ.

Dnešné rozhodnutie podľa EK zabezpečí, že firma v takýchto praktikách nebude môcť pokračovať. Z rozhodnutia budú podľa komisie profitovať európski spotrebitelia aj podniky.

"Všetky spoločnosti, ktoré v Európe podnikajú, musia dodržiavať európske súťažné pravidlá - bez ohľadu na to, odkiaľ sú," uviedla komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager. "Dnešné rozhodnutie odstraňuje prekážky, ktoré Gazprom vytvoril a ktoré stáli v ceste voľnému toku zemného plynu v strednej a východnej Európe," dodala.

Gazprom rozhodnutie komisie urovnať spor bez vyrubenia pokuty víta. "Dnešné rozhodnutie je tým najrozumnejším výsledkom pre dobré fungovanie celého európskeho trhu s plynom," uviedol námestník generálneho riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.