Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2018, 18:58

CEFC má nové vedenie. Krízový manažment J&T skončil

Firmy našli dohodu a dlhy boli vyplatené.

CEFC má nové vedenie. Krízový manažment J&T skončil
Zdroj: Reuters

Spoločnosť CEFC Europe dnes vymenovala nové štatutárne orgány. Podpredsedom predstavenstva sa stal opäť Jaroslav Tvrdík, jeho členkou potom je aj Marcela Hrdá. ČTK o tom informoval hovorca firmy Pavel Bednář.

Skončil krízový manažment, ktorý predminulý týždeň dosadila skupina J&T, aby ochránila svoje pohľadávky. Predsedníčkou predstavenstva je konateľka spoločnosti Rainbow Wisdom Žen Sia.

Problém s dlhmi

V päťčlennom orgáne je okrem Tvrdíka a Hrdej ešte Štefan Füle a Čchan Cchao-tuo. Z dozornej rady boli odvolaní Füle a Wang Ming-tchaj, členkou sa naopak stala Ming Li.

J&T nedávno prevzala aktíva CEFC v Česku, pretože Číňania podľa J&T nezaplatili v termíne dlhy. Odvolala okrem iného predstavenstvo spoločnosti. CEFC označila zmeny za pokus J&T o nepriateľské prevzatie firmy a jej aktív v ČR.

Našli dohodu

J&T k zmenám podľa svojho vyjadrenia pristúpila aj preto, že získala informácie, že CEFC začala podnikať opatrenia, ktorými chcela brániť veriteľom vo výkone akcionárskych práv. Čínsky štátny konglomerát CITIC Group má v CEFC Europe podiel 49 percent.

Minulý týždeň sa ale J&T dohodla s čínskou CITIC Group na predaji pohľadávok J&T za firmou CEFC. V piatok potvrdila, že už dostala 11,5 miliardy českých korún, ktoré jej dlhovala CEFC. Číňania prostredníctvom spoločnosti Rainbow Wisdom, ktorú ovláda CITIC, odkúpi od J&T všetky pohľadávky za spoločnosťami zo skupiny CEFC a Rainbow Wisdom zároveň získa 9,9 percenta v J & T Finance Group.

Zástupcovia J & T a CITIC sa tiež dohodli na ďalších rokovaniach o možnom rozvoji spolupráce a investíciách do spoločných projektov. Prvým krokom budú, po získaní súhlasu regulátora, recipročné nominácie zástupcu každej strany do vrcholných orgánov J & T Finance Group a CEFC Europe.

CEFC expanduje

CEFC si pred časom vybrala ČR ako sídlo svojich európskych aktivít, v Česku zároveň kúpila podiely v niekoľkých firmách.

Má ich napríklad v aerolíniách Travel Service alebo cestovnej agentúre Invia.cz, ovláda Pivovary Lobkowicz Group, strojársky a metalurgický podnik ŽĎAS Žďár nad Sázavou, futbalovú Slaviu aj štadión v Edene. Ďalej je vlastníkom budovy bývalej Živnobanky v centre Prahy. V Česku CEFC Europe spravuje aktíva cez 1,5 miliardy eur..

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.