Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2018, 00:00

Talianov čakajú dlhé mesiace rozhodovania

Nádejný premiér Giuseppe Conte vládu nezostaví. O dôveru vlády zabojuje ekonóm Cottarelli, ktorý pravdepodobne pripraví pôdu pre predčasné voľby.

Carl Cottarelli je poverený zostaviť úradnícku vládu. Očakáva sa, že jeho vláda nezíska dôveru parlamentu.
Zdroj: Reuters

Taliansko má neistú budúcnosť. Nielen kvôli chýbajúcim reformám či zlej kondícii tamojšieho bankového sektora, ale najmä pre politickú krízu a nefungujúcu koalíciu. HN prinášajú prehľad toho, čo krajinu na Apeninskom polostrove v najbližších týždňoch a mesiacoch môže postihnúť.

1. Ekonóm Cottarelli ako úradník
Nelichotivú politickú situáciu sa najprv pokúsi vyriešiť ekonóm Carlo Cottarelli. Ten bol včera prezidentom poverený zostaviť úradnícku vládu po tom, ako taliansky prezident Sergio Matarella odmietol vymenovať kabinet Giuseppeho Conteho. Talianski politickí odborníci sa zhodujú, že Cottarelliho vláda nezíska dôveru parlamentu a povedie koniec koncov len k predčasným voľbám.

Cottarelli by snáď ako premiér upokojil finančné trhy, ale jeho kabinet zrejme bude len krátkodobým riešením, poznamenala agentúra Reuters. Väčšina poslancov totiž už dala najavo, že úradnícku vládu nepodporí. Šéf Ligy Severu Matteo Salvini tiež hrozí masívnymi protestmi, ak sa nebudú konať predčasné voľby. „Bez súhlasu Berlína, Paríža a Bruselu nemôže v Taliansku vzniknúť vláda. To je šialené. Nebudú to voľby, ale referendum, kde sa rozhodne medzi Talianskom a okolím,“ uviedol.2. Predčasné voľby
Po tom, čo by Cottarelli ako úradník na stoličke premiéra len kúril a svietil, došlo by k predčasným voľbám. „Vládu, ktorú dostal na starosť, možno fakticky pokladať za úradnícku. S veľkou pravdepodobnosťou nezíska ani dôveru parlamentu. Predčasné voľby navyše podporujú Liga

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.