Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2018, 17:17

Chudoba v USA je rozsiahla a nerovnosť sa prehlbuje, píše sa v správe experta

  • V Spojených štátoch žije v chudobe 41 miliónov ľudí,z toho 18,5 milióna v krajnej núdzi.
  • Uviedol to podľa agentúry Reuters osobitný spravodajca OSN pre extrémnu chudobu a ľudské práva Philip Alston.
  • Z priemyselných krajín majú USA najvyššiu mieru chudobnej mládeže.
  • Alston tiež upozornil na "hanebné štatistiky" ohľadom rasovej diskriminácie.
Chudoba v USA je rozsiahla a nerovnosť sa prehlbuje, píše sa v správe experta
Zdroj: Dreamstime

Chudoba v Spojených štátoch je rozsiahla a prehlbuje sa za vlády Donalda Trumpa, ktorej politika sa zdá byť zameraná na ničenie záchrannej siete u miliónov chudobných a na odmeňovanie bohatých.

Uviedol to podľa agentúry Reuters osobitný spravodajca OSN pre extrémnu chudobu a ľudské práva Philip Alston. Americké úrady vyzval, aby radšej poskytli solídnu sociálnu ochranu a riešili základné problémy, než aby "trestali a väznili chudobných".

Sociálne dávky poklesli

Kým sociálne dávky poklesli a prístup k zdravotnému poisteniu sa sťažil, Trumpová daňová reforma udelila mega-bohatým a veľkým spoločnostiam neočakávané finančné bonusy, čo nerovnosť ďalej prehĺbilo, uviedol Alston v správe.

Hoci americký prezident Lyndon Johnson už v 60. rokoch vyhlásil boj proti chudobe, americká politika v tomto smere bola podľa spravodajcu "prinajlepšom pomalá".

"Avšak politiky, ktoré začali vlani, sa zdajú byť zámerne navrhnuté tak, aby zrušili základnú ochranu najchudobnejších, potrestali tých, ktorí nemajú prácu, a premenili aj základnú zdravotnú starostlivosť vo výsadu, na ktorú je nutné si zarobiť, než právo občanov," upozornil Alston.

V Spojených štátoch podľa neho žije v chudobe 41 miliónov ľudí, z toho 18,5 milióna v krajnej núdzi.

Najvyššia miera chudobnej mládeže

Tretinu chudobných predstavujú deti. Z priemyselných krajín majú USA najvyššiu mieru chudobnej mládeže.

"Ich občania umierajú skôr a bývajú chorľavejší ako občania z iných bohatých demokracií, stále častejšie sa v USA vyskytujú vyhladiteľné tropické choroby. Majú najvyššiu mieru uväznených občanov na svete a najväčšiu mieru obezity z vyspelých krajín," uviedol expert.

Agentúra Reuters však upozornila, štatistické údaje, ktoré Alston citoval, sa týkajú len obdobie do roku 2016, a tak chýbajú dáta pre porovnanie, či a ako sa chudoba rozšírila od Trumpovho nástupu do Bieleho domu v januári 2017. V Ženeve neboli k dosiahnutiu americkí predstavitelia, aby sa k správe vyjadrili.

Správu predloží tento mesiac

Austrálčan Alston, ktorý je považovaný za skúseného experta na ľudské práva a prednáša právo na univerzite v New Yorku, má predložiť svoju správu Rade OSN pre ľudské práva ešte tento mesiac.

Tá vychádza z návštevy niekoľkých amerických štátov, vrátane vidieckej Alabamy, slumov v Los Angeles či Portorika.

"Hanebné štatistiky"

Alston tiež upozornil na "hanebné štatistiky" ohľadom rasovej diskriminácie, podľa ktorých majú Afroameričania 2,5 krát väčšie vyhliadky na život v chudobe než belosi.

Oproti nim sú na tom horšie tiež ženy, Hispánci, prisťahovalci či indiáni. Bezdomovcov je v Amerike "prinajmenšom 550 tisíc".

Daňová reforma podľa spravodajcu ešte zhorší situáciu a zabezpečí, že USA zostanú krajinou s najväčšími sociálnymi nerovnosťami vo vyspelom svete. Plánované drastické škrty v sociálnej starostlivosti osudovo postihnú už aj tak deravú sociálnu sieť.

"Neexistuje žiadny čarovný recept, aby extrémna chudoba zmizla. Úrady na každej úrovni musia prijímať vlastné rozhodnutia v dobrej viere. Avšak, zvlášť v tak bohatej krajine, ako sú Spojené štáty, je pretrvávanie extrémnej chudoby politickým rozhodnutím tých, ktorí sú pri moci," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.