Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2018, 07:52

Telefonovanie do zahraničia bude lacnejšie, Únia sa dohodla na nových pravidlách

Po zrušení roamingu sa ceny volaní rôznia.

Telefonovanie do zahraničia bude lacnejšie, Únia sa dohodla na nových pravidlách
Zdroj: Flickr.com

Zástupcovia Európskeho parlamentu a krajín Európskej únie sa v noci na dnes dohodli na pravidlách, ktoré okrem iného zlacnia telefonovania do inej krajiny únie, možno už od budúceho mája.

Politická dohoda na podobe nového kódexu pre elektronické komunikácie je predovšetkým krokom v príprave pravidiel, ktoré majú úniu pripraviť na dobu sietí ďalšej generácie s vysokou rýchlosťou a širokým pokrytím.

Podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip výsledok vyjednávania ocenil. "Zvýši to prepojenie a konkurencieschopnosť Európy. Pokladáme základy rozvoja sietí piatej generácie (5G) v EÚ," poznamenal. Príslušné spektrum by malo byť k dispozícii na konci roka 2020.

Roamingové poplatky pri volaní zo zahraničia boli zrušené už vlani. Nastala tak situácia, kedy telefonát cez hranicu rôznym smerom stál rôzne sumy.

Nové pravidlá majú zabezpečiť aj dostupnosť spoľahlivého internetu, lepšiu ochranu spotrebiteľov vrátane možnosti kompenzácie pri ťažkostiach s prechodom medzi operátormi, a tiež napríklad zavádzajú európsky systém mobilného varovania.

Teraz ich čaká ešte schválenie v europarlamente a v Rade EÚ. Potom budú mať štáty dva roky na to, aby pravidlá previedli do svojho vlastného práva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.