Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 13:53

"Studená sprcha" pre nemecký priemysel. Zákazky klesli už štvrtý mesiac za sebou

Časť analytikov hovorí o znepokojivom trende.

"Studená sprcha" pre nemecký priemysel. Zákazky klesli už štvrtý mesiac za sebou
Zdroj: Flickr.com/lee bristol

Objem priemyselných zákaziek v Nemecku klesol v apríli už štvrtý mesiac za sebou. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa znížil o 2,5 percenta, analytici pritom čakali nárast o 0,8 percenta.

Nemecký štatistický úrad vo svojich dnes zverejnených údajoch navyše upravil smerom nahor aj údaj o marcovom poklese. Ten sa ukázal byť výraznejší, predstavoval 1,1 percenta, nie pôvodne udávaných 0,9 percenta.

Časť analytikov oslovených agentúrou DPA hovorí o znepokojivom trende a "studenej sprche" pre nemecký priemysel. Nepretržitý pokles objemu priemyselných objednávok od začiatku roka dávajú do súvislosti s celkovým horším vývojom hospodárstva za obdobie od januára do marca.

V apríli sa výrazne znížil domáci dopyt, v porovnaní s tretím mesiacom roka kleslol o 4,8 percenta. Zahraničný dopyt po nemeckých priemyselných výrobkov klesol o 0,8 percenta.

"Vývoj nevyzerá dobre," povedal agentúre DPA ekonóm VP Bank Thomas Gitzel. Príčinu slabého prísunu zákaziek vidí v debatách o zavádzaní ciel. "Firmy v eurozóne zrejme zneisteli," dodal. Objem zákaziek z krajín platiacich eurom sa v apríli znížil o 9,9 percenta, teda takmer dvojnásobne oproti zvyšku sveta.

Iní analytici sú však menej kritickí, hovoria len o prechodnom období. Ekonóm Stefan Kipar z banky BayernLB je naďalej presvedčený, že nemecký boom bude pokračovať, "ak predsa len neeskaluje globálny obchodný konflikt."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.