Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 15:26

Spoločnosť ZTE a USA uzavreli dohodu, čínsky gigant zaplatí miliardu dolárov

Dohoda tiež predpokladá, že ZTE zloží 400 miliónov dolárov na zverenecký účet pre prípad budúcich pochybení.

Spoločnosť ZTE a USA uzavreli dohodu, čínsky gigant zaplatí miliardu dolárov
Zdroj: Reuters

Spojené štáty uzavreli dohodu, ktorá obnoví prístup čínskeho výrobcu telekomunikačných zariadení ZTE k súčiastkam od amerických dodávateľov a umožní mu návrat k bežným podnikateľským aktivitám. ZTE v rámci dohody zaplatí pokutu jednu miliardu dolárov. Televízii CNBC to dnes povedal americký minister obchodu Wilbur Ross.

Dohoda tiež predpokladá, že ZTE zloží 400 miliónov dolárov na zverenecký účet pre prípad budúcich pochybení. ZTE tiež musí počas 30 dní uskutočniť zmeny vo svojom vedení.

Ministerstvo obchodu USA v polovici apríla zakázalo americkým podnikom predávať súčiastky a softvér firme ZTE v súvislosti s kauzou nelegálnych dodávok amerického tovaru a technológií do Iránu a KĽDR.

Sedemročný zákaz paralyzoval kľúčové aktivity ZTE. Americký prezident Donald Trump však minulý mesiac nariadil ministerstvu obchodu, aby podniklo kroky na pomoc čínskemu podniku.

Spoločnosť ZTE vlani pred súdom v Texase priznala, že dodávkami amerického tovaru a technológií do Iránu a KĽDR porušovali americké sankcie. Priznanie bolo súčasťou dohody s americkými úradmi, v rámci ktorej musela firma na pokutách zaplatiť 890 miliónov dolárov.

Za aprílovým zákazom dodávok z USA stálo porušenie niektorých podmienok minuloročnej dohody. Americké podniky podľa odhadov pred zákazom dodávali 25 až 30 percent súčiastok využívaných v zariadeniach ZTE. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.