Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 20:34

Švédsko dalo zelenú plynovodu Nord Stream 2. Malo však pochybnosti

Švédi uviedli, že konzultovali túto záležitosť s Fínskom, ktoré nedávno schválilo projekt a s Dánskom, ktoré stále skúma žiadosť.

Švédsko dalo zelenú plynovodu Nord Stream 2. Malo však pochybnosti
Zdroj: Reuters

Švédsko vo štvrtok oznámilo, že schválilo žiadosť medzinárodného konzorcia, ktoré plánuje výstavbu ďalšieho plynovodu z Ruska do Nemecka.

Plynovod Nord Stream 2, ktorý sa bude skladať z dvoch potrubí, má mať dĺžku asi 1200 kilometrov a povedie po dne Baltského mora.

Projekt vyvolal diskusiu v súvislosti so snahou Európskej únie (EÚ) vyhnúť sa príliš veľkej závislosti na jednom dodávateľovi alebo jednom zdroji energie.

Napriek pochybnostiam Švédsko povedalo, že nebolo schopné zabrániť kladeniu potrubia vo svojej zóne.

Švédska vláda uviedla, že zabezpečila ochranu "citlivého prostredia Baltského mora, lodnej dopravy, námornej bezpečnosti a rybolovu".

Konzorcium tvoria ruský Gazprom (ktorý v ňom má väčšinový 51 percentný podiel) a nemecké energetické spoločnosti Wintershall Holding, E.ON a jeho dcérska spoločnosť PEG Infrastruktur, holandská spoločnosť NV Nederlandse Gasunie a francúzska skupina ENGIE.

Švédsko uviedlo, že konzultovalo túto záležitosť s Fínskom, ktoré nedávno schválilo projekt a s Dánskom, ktoré stále skúma žiadosť. Nemecko už projektu udelilo povolenia.

Medzinárodné konzorcium plánuje položiť potrubia Nord Stream 2 v rokoch 2018-19 a začať s jeho prevádzkou v roku 2020.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.