Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2018, 00:00

Grécko a Turecko sú opäť blízko k vojenskému stretu

Tentoraz rozpútal vášne spor o skupinu tureckých dôstojníkov.

Grécko a Turecko sú opäť blízko k vojenskému stretu
Zdroj: Reuters

V minulosti už niekoľkokrát burácali na grécko-tureckej hranici zbrane a konflikt bol predo dvermi. Naozaj vážne to bolo napríklad v roku 1996, keď len hlasný apel z Washingtonu upokojil napätie okolo Egejského ostrova Imia. Teraz sa situácia opakuje. Z oboch strán znovu lietajú ostré slová. A Spojené štáty pritom majú úplne iné starosti. To nie je pre Grécko a Turecko, dvoch papierových spojencov v NATO, dobrá správa.

Tentoraz rozpútal vášne spor o skupinu tureckých dôstojníkov, ktorí pred dvoma rokmi utiekli do Grécka pred rozsiahlymi represáliami po neúspešnom puči. Gréci ich teraz presunuli z cely na nové miesto s policajnou ochranou, Turci zúria. A vzápätí vleteli do gréckeho vzdušného priestoru formácie tureckých stíhačiek F-16. Bolo to výrečné gesto sily.

„Je našou povinnosťou chytiť týchto pučistov, nech už sa nachádzajú kdekoľvek,“ vyhlásil podpredseda tureckej vlády Bekir Bozda

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.