Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2018, 00:00

Grécko a Turecko sú opäť blízko k vojenskému stretu

Tentoraz rozpútal vášne spor o skupinu tureckých dôstojníkov.

Turecko je v Štrasburgu pomerne častým účastníkom sporov.
Zdroj: Reuters

V minulosti už niekoľkokrát burácali na grécko-tureckej hranici zbrane a konflikt bol predo dvermi. Naozaj vážne to bolo napríklad v roku 1996, keď len hlasný apel z Washingtonu upokojil napätie okolo Egejského ostrova Imia. Teraz sa situácia opakuje. Z oboch strán znovu lietajú ostré slová. A Spojené štáty pritom majú úplne iné starosti. To nie je pre Grécko a Turecko, dvoch papierových spojencov v NATO, dobrá správa.

Tentoraz rozpútal vášne spor o skupinu tureckých dôstojníkov, ktorí pred dvoma rokmi utiekli do Grécka pred rozsiahlymi represáliami po neúspešnom puči. Gréci ich teraz presunuli z cely na nové miesto s policajnou ochranou, Turci zúria. A vzápätí vleteli do gréckeho vzdušného priestoru formácie tureckých stíhačiek F-16. Bolo to výrečné gesto sily.

„Je našou povinnosťou chytiť týchto pučistov, nech už sa nachádzajú kdekoľvek,“ vyhlásil podpredseda tureckej vlády Bekir Bozdag. Ostro kritizoval gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, že odmietol azylantov vydať. Napätie hustne. A vyzerá to, že Turci nemienia ustupovať.


Erdoganove osmanské sny
Do predčasných parlamentných a prezidentských volieb v Turecku ostávajú len necelé tri týždne. Autoritársky prezident Recep Ta

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.