Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2018, 11:48

Johnson dlho bojoval za brexit. Teraz pripustil, že môže skončiť krachom

Na stredajšej súkromnej večeri so skalnými podporovateľmi brexitu z radov vládnych konzervatívcov tiež priznal rastúci obdiv k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Johnson dlho bojoval za brexit. Teraz pripustil, že môže skončiť krachom
Zdroj: Reuters

Britský minister zahraničia Boris Johnson pripustil, že odchod krajiny z Európskej únie by mohol nakoniec skončiť krachom.

Na stredajšej súkromnej večeri so skalnými podporovateľmi brexitu z radov vládnych konzervatívcov tiež priznal rastúci obdiv k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý by vraj viedol rokovania s Bruselom o podmienkach odchodu z EÚ oveľa razantnejšie než samotní Briti.

Johnsonové výroky si tajne nahral jeden z účastníkov akcie a odovzdal ich spoločenskému webu Buzzfeed.

Briti začnú byť bojovnejší

Johnson vyhlásil, že rokovania spejú ku "chvíli pravdy" a do fázy, kedy Briti začnú byť bojovnejší. Brexit sa podľa neho tak, či onak uskutoční a bude nezvratný. Je tu ale riziko, že to nebude ten brexit, aký by Briti chceli.

"Musíte sa zmieriť so skutočnosťou, že to taktiež môže skončiť krachom. Nechcem, aby niekto počas krachu spanikáril. Žiadnu paniku," vyhlásil Johnson, ktorý ale zároveň vyjadril presvedčenie, že všetko nakoniec dobre dopadne.

Obdiv k Trumpovi

Johnson sa tiež priznal, že stále viac obdivuje Donalda Trumpa, pretože verí, že jeho "šialenstvo" má svoju metodiku.

"Predstavte si, keby brexit robil Trump. Išiel by do toho čertovsky tvrdo. Všetko by sa rozpadlo, nastal by všade chaos. Všetci by si mysleli, že sa zbláznil. Lenže ono by to niekam mohlo viesť," zdôraznil minister pred dvoma desiatkami členov skupiny Conservative Way Forward (Konzervatívna cesta vpred), ktorá tvrdí, že sa k nej hlási stovka poslancov Konzervatívnej strany.

Johnson obvinil vyjednávačov EÚ, že konajú tvrdo len preto, aby odradili ďalších potenciálnych odpadlíkov od snahy EÚ opustiť.

Zľahčil tiež problém otvorených hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ktorý komplikuje rokovania o tom, či Británia zostane alebo nezostane členom colnej únie. Rastúci počet členov oboch komôr britského parlamentu si myslí, že ju Británia opustiť nebude môcť.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.