Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2018, 22:05

Paradox: cena ropy ide dole, palivá zdražejú

Odborníci sa zhodujú, že pokles ceny čierneho zlata na čerpačkách Slováci nepocítia.

ťažba ropy
Zdroj: Reuters

Tento rok nie je pre peňaženky slovenských šoférov príliš priaznivý. Ešte v januári tankovali benzín priemerne o 13 centov lacnejšie, ako je to dnes. Podľa odborníkov Slovákom nepomôže ani to, že ceny ropy aktuálne klesajú. Očakáva sa totiž, že cena komodity bude po korekcii opäť rásť. A s ňou následne aj ceny pohonných látok. „Ropa sa na svetových trhoch napriek aktuálnej korekcii obchoduje blízko niekoľkoročných maxím, takže priestor na výraznejšie zlacnenie nafty a benzínu u nás nie je príliš veľký,“ tvrdí analytik Across Private Management Jakub Rosa.


Pomalé reakcie
Na čerpacích staniciach stojí aktuálne benzín priemerne 1,44 eura za liter, nafta o 14 centov menej. „Distribútori pohonných látok reagujú na zmeny na trhu a upravujú ceny pomalšie pri poklese cien ropy a rýchlejšie pri náraste. V prípade výrazného rastu cien ropy na trhoch v nasledujúcich týždňoch bude tento pokles cien minimálny, prípadne žiadny,“ vysvetľuje analytik Capital Markets Mário Jičínský. Ceny na našic

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.