Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 00:00

Podpisy dvoch mužov, ktoré menia históriu

Ostro sledované stretnutie už majú lídri Spojených štátov a Severnej Kórey za sebou. Zaviazali sa na denuklearizáciu a udržiavanie a rozvoj vzájomných diplomatických vzťahov.

Podpisy dvoch mužov, ktoré menia históriu
Zdroj: Reuters

1. Historický krok
Stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kim Čong-una je prelomom už len preto, že k niečomu podobnému dosiaľ nikdy nedošlo. Obaja štátnici si doteraz nevedeli prísť na meno a posielali si cez médiá len nepríjemné odkazy zaváňajúce aj vyhrážkami vojnou. Kim sa už dávnejšie stretol i s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a predznamenal tak úmysel nadväzovať ďalšie diplomatické kontakty.

2. Singapurská deklarácia
Dokument, ktorý je výsledkom samitu, pozostáva zo štyroch bodov. Tým najdôležitejším je záväzok Pchjongjangu zbaviť sa jadrových zbraní a denuklearizovať polostrov. Kimov režim dlhodobo aj s čiastočnými úspechmi totiž zbrane tohto druhu vyvíjal. Podľa všetkého s nimi skončil a pristúpil

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.