Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 00:00

Súdy: za video je už zodpovedný aj YouTube

Sudcovia viedenského súdu odmietajú tvrdenie, že platforma je len neutrálnym sprostredkovateľom videí.

Súdy: za video je už zodpovedný aj YouTube
Zdroj: Reuters

Najznámejšia videoplatforma má problém. Súd vo Viedni totiž pred pár dňami YouTubu prikázal, aby si strážil zdieľanie obsahu jeho používateľmi. Na tom by nebolo nič zvláštne. YouTube to v podstate robí aj teraz. No doteraz platilo, že za nahrané video porušujúce autorské práva boli zodpovední len prispievatelia. Rakúski sudcovia však tento názor prelomili a platforme odkázali, že za porušovanie práv bude zodpovedná aj ona sama.

Dosah aj na Facebook

Ak sa na webe služby preklikáte na takzvaného YouTube pomocníka, v sekcii otázok nahrávaní obsahu nájdete aj túto otázku – „Ako získam povolenie na použitie cudzieho obsahu vo svojom videu?“ Odpoveď je jednoduchá. „Platí, že najprv musíte požiadať o povolenie. Spoločnosť YouTube vám tieto práva nemôže udeliť a takisto vám nedokážeme pomôcť nájsť a kontaktovať strany, ktoré vám tieto práva udeliť môžu,“ odkazuje pomocník. To znamená, že celý proces získavania povolení od autorov diel je len na vás. A takisto aj zodpovednosť za ich porušenie.


To sa však môže zmeniť. Viedenský obchodný súd totiž zamietol obranu takzvaného „neutrálneho sprostredkovateľa“, ktorá tvrdí, že platforma nemôže byť právne zodpovedná za obsah, ktorý nesie. Portál Hollywood Reporter dokonca uvádza, že rozhodnutie by mohlo byť prelomové v celej Európe a týkať sa nemusí len YouTubu, ale napríklad aj Facebooku. „Pre YouTube

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.