Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2018, 22:44

Merkelová: Pri započítaní služieb majú Spojené štáty s EÚ prebytok

Americký prezident Donald Trump si opakovane sťažuje na obrovský obchodný deficit, ktorý majú Spojené štáty s mnohými krajinami, obzvlášť s Nemeckom.

Merkelová: Pri započítaní služieb majú Spojené štáty s EÚ prebytok
Zdroj: Reuters

Spojené štáty majú v obchodovaní s Európou značný obchodný prebytok, keď sa zahrnú aj služby, nielen tovar.

Povedala to dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová. Dodala tiež, že súčasný systém účtovania medzinárodného obchodu je zastaraný.

Americký prezident Donald Trump si opakovane sťažuje na obrovský obchodný deficit, ktorý majú Spojené štáty s mnohými krajinami, obzvlášť s Nemeckom. Pohrozil kvôli tomu už Európe zavedením ciel a niektoré už tiež uplatňuje.

"Výpočty obchodných prebytkov sa teraz vykonávajú relatívne zastaralým spôsobom," povedala Merkelová na stretnutí s podnikateľmi v Berlíne. "Ak by boli do obchodnej bilancie zahrnuté služby, potom majú Spojené štáty s Európou vysoký prebytok. A podiel služieb sa zvyšuje," dodala kancelárka podľa agentúry Reuters.

Vyhlásenie Merkelovej prichádza len niekoľko dní potom, čo summit ekonomicky najvyspelejších krajín G7 v Kanade skončil fiaskom práve kvôli sporom o obchod.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.