Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 22:37

Elon Musk narazil. Vyhodí tisíce zamestnancov

Americký výrobca elektromobilov nedosiahol počas svojej existencie zisk.

Elon Musk
Zdroj: Reuters

Na jednej strane je Tesla úspešnou značkou so skvelým marketingom, na strane druhej sú jej hospodárske výsledky čoraz slabšie, čo naštrbuje aj dôveru časti investorov. Spoločnosť existuje už 15 rokov a zatiaľ nikdy na konci roku nedosiahla zisk a zotrváva v červených číslach. A to aj napriek tomu, že generuje tržbu.

Pohár trpezlivosti pretiekol už aj u samotného Elona Muska, ktorý sa rozhodol optimalizovať výdavky a prepustiť tisícky ľudí. „Je potrebné čo najskôr zredukovať náklady a dosiahnuť zisk,“ uviedol šéf spoločnosti Elon Musk.

Väčšie tržby, väčšia strata
Na konci minulého roka zamestnávala Tesla takmer 38-tisíc ľudí. Teraz prepustí zhruba deväť percent z celkového počtu zamestnancov. „Rušenie miest bude ťažké, ale nevyhnutné pre reorganizáciu celej spoločnosti,“ skonštatoval Musk. Radikálne prepúšťanie si však neodnesie výrobná sféra, ale pracovníci v administratíve. „Tento krok k zvýšeniu ziskov je krátkodobý, čo môže zvýšiť aj dôveru investorov. V dlhodobom horizonte je však potrebné dosahovať stanovené predajné ciele,“ tvrdí analytička spoločnosti Finlord Eva Mahdalová.

Tesla je fenomén, pri ktorom idú rasty tržieb ruka v ruke s rastúcou stratou.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.