Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2018, 11:42

Ropná veľmoc Venezuela si chce dovážať ropu zo zahraničia

Podľa dokumentu by štátna ropná spoločnosť mohla ešte v júni spracovávať až 57 tisíc barelov privezenej ropy denne.

Ropná veľmoc Venezuela si chce dovážať ropu zo zahraničia
Zdroj: Reuters

Venezuela prvýkrát zvažuje, že bude vyrábať pohonné hmoty z ropy dovážanej zo zahraničia. Krajina, ktorá má najväčšie zásoby ropy na svete a ktorej ťažba je najnižšia za niekoľko desaťročí, sa tak snaží splniť svoje záväzky voči ruským, čínskym aj ďalším zákazníkom. Vyplýva to z plánu, do ktorého mala možnosť nahliadnuť agentúra Reuters.

Podľa dokumentu by štátna ropná spoločnosť PDVSA mohla ešte v júni spracovávať až 57 tisíc barelov privezenej ropy denne. Firma v posledných rokoch neplní plán vývozu jednak kvôli nedostatku ľahkej ropy, tak kvôli nedostatku náhradných dielov, zlej údržbe aj zmenám v manažmente domácej rafinérnej siete. Jej rafinérie v súčasnosti pracujú len zhruba z tretiny svojej kapacity.

Venezuela, ktorá je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), doteraz ropu zo zahraničia do domácich rafinérií nedovážala s výnimkou, kedy primiešavali africkú, ruskú a americkú ropu k svojej ťažkej rope, aby získala produkt pre export.

Podľa údajov, ktoré nahlásila OPEC, Venezuela v máji ťažila 1,53 milióna barelov ropy denne, iné zdroje agentúry Reuters ale uvádzajú 1,39 milióna barelov denne, čo by znamenalo najnižšiu mesačný produkciu od 50. rokov.

Venezuela už piaty rok zápasí s hospodárskou recesiou, ktorá je podľa kritikov výsledkom zlyhania socialistického riadenie ekonomiky a prepadu cien ropy na svetových trhoch. Trpí tým väčšina obyvateľov, ktorí majú obmedzený prístup k potravinám a liekom kvôli ich nedostatku alebo kvôli tomu, že si ich nemôžu dovoliť.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.