Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2018, 14:50 Aktualizované dňa 14.06.2018 o 17:03

ECB pristúpila k zásadnému kroku: Zastaví kohútiky. Ako sa nás to dotkne?

Trh očakával, že ECB naznačí zvyšovanie sadzieb. Tá prekvapila a do leta budúceho roka nezmení nič.

ECB pristúpila k zásadnému kroku: Zastaví kohútiky. Ako sa nás to dotkne?
Zdroj: Reuters

Keď médiá v úvode tohto týždňa písali o očakávaných rozhodnutiach dvoch najdôležitejších centrálnych bánk, ich predpovede sa vzácne zhodovali. Prichádza zvyšovanie úrokov. V stredu tak aj naozaj urobila americká centrálna banka Fed. Až prišiel štvrtok a zasadnutie druhej, Európskej centrálnej banky, s úplne iným výsledkom, ako očakávali analytici, trh a komentátori. Úroky zostanú nezmenené minimálne rok. Ako zdôvodnil guvernér centrálnej banky Mario Draghi, v niektorých krajinách bude rast ekonomiky pomalší o niečo dlhšie, ako má ECB v prognózach.

O politike ECB sme sa v novembri 2017 rozprávali s portfólio manažér Allianz – DSS Miroslavom Kotovom:

Lacnejšie dlhšie

Základná sadzba tak zostáva na úrovni nula percent, rovnako sa nezmení ani –0,4-percentná depozitná sadzba. Tá je dôležitá najmä pre banky – ak majú totiž prebytok hotovosti, každý deň si ju na noc musia uložiť do eurobanky. A za toto uloženie následne platia spomínaných 0,4 percenta. Na takejto úrovni sa pritom úročenie drží už od marca 2016. V konečnom dôsledku sa tak dá najmä v prípade pôžičiek pre spotrebiteľov s kratšou splatnosťou očakávať, že aj naďalej zostanú lacné.

Dôvodom, prečo sa sadzby nezvyšujú, sú aj nie úplne isté vyhliadky pre rast eurozóny. Jej HDP sa za prvý kvartál tohto roka zvýšil o 0,4 percenta. To je v porovnaní s druhým polrokom vlaňajška spomalenie. Indície z Nemecka, najväčšej ekonomiky Európskej únie, tiež nehovoria o prudkej expanzii, skôr naopak, o miernom útlme.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.