Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2018, 20:41

Členské krajiny EÚ schválili plán odvetných ciel na americký tovar

Návrh je reakciou na americké clá na dovoz ocele a hliníka.

Európska únia
Zdroj: Reuters

Členské krajiny Európskej únie dnes jednomyseľne schválili plán Európskej komisie zaviesť clá na americký tovar dovážaný do EÚ v objeme 2,8 miliardy eur  ročne.

S odvolaním sa na zdroje z diplomatických kruhov o tom informovali agentúry Reuters a DPA. Návrh je reakciou na americké clá na dovoz ocele a hliníka.

Nové európske clá vo výške 25 percent na vybrané výrobky zo Spojených štátov, napríklad na whisky, džínsy alebo motocykle, musia budúci týždeň ešte formálne potvrdiť  eurokomisári. Následne môžu clá nadobudnúť účinnosť.

Presný termín začatia výberu ciel zatiaľ nie je jasný, uviedla DPA. Európska komisia však minulý týždeň predpovedala, že nové clá by mali začať platiť v júli.

Spojené štáty zaviedli clá na dovoz ocele vo výške 25 percent a na dovoz hliníka vo výške desiatich percent už v marci. Európska únia, Kanada a Mexiko mali z platenia týchto poplatkov dočasnú výnimku, ktorá však koncom mája vypršala.

Kanada následne oznámila, že od 1. júla zavedie odvetné clá na americký tovar v celkovej hodnote 16,6 miliardy kanadských dolárov. Okrem oceliarskych výrobkov bude ich terčom rad ďalších produktov, vrátane potravín a nápojov. Tiež Mexiko sa rozhodlo uvaliť clo na dovoz oceliarskych a niektorých potravinárskych produktov zo Spojených štátov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.