Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2018, 00:00

Angela Merkelová zostáva s imigračnou politikou osamotená

Nemecká kancelárka sa sporí o vrátenie utečencov so šéfom ministerstva vnútra Seehoferom. Nerozumie si ani s rakúskym premiérom Kurzom.

Symbolom takzvanej vítacej kultúry v Nemecku sa stali selfie snímky kancelárky Angely Merkelovej s migrantmi, ktoré vo veľkom publikovali miestne médiá.
Zdroj: Reuters

Nie je to dávno, keď Angelu Merkelovú kdekto pasoval na novú líderku liberálneho sveta. Teraz má nemecká kancelárka problém ukočírovať svojich vlastných straníkov a spojencov v Berlíne, o zvyšku Európy nehovoriac. Jej schopnosti nachádzať kompromisy a odolávať kritike ako by sa vyčerpali. Viditeľné to bolo tento týždeň pri „strete“ s dvoma jej oponentmi.

S nemeckým ministrom vnútra za bavorskú CSU Horstom Seehoferom sa nedohodla na reforme azylového systému. Merkelová odmieta jeho plán, ktorý zahŕňa vrátenie časti utečencov priamo z hraníc Nemecka. To by sa dotklo aj susedov, Rakúska či Česka. Merkelová, ktorá nedávno vzdala podporu imigračných kvót, nechce v tomto bode ustupovať. Odmieta sa vzdať jedného z posledných pozostatkov svojej pôvodne otvorenej politiky, ku ktorej sa priklonila v čase vrcholiacej utečeneckej krízy v roku 2015. Nič lepšie však dnes neponúka. Európska politika pod jej taktovkou nepriniesla životaschopné recepty, Merkelová sa ocitla v defenzíve.


Kontrola hraníc

Agendu určuje Seehofer. „Budeme sa snažiť nájsť riešenie,“ uisťoval Seehofer, ktorý sa snaží neprehliadať verejnú mienku. Nemeckom otriasla nedávna vražda 14-ročného dievčaťa, z ktorej je obviňovaný iracký žiadateľ o azyl. Bol to len ďalší z ra

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.