Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2018, 00:00

Lacnejšie dlhšie. Draghi udrží nízke sadzby ešte jeden rok

Trh očakával, že ECB naznačí zvyšovanie sadzieb. Tá prekvapila a do leta budúceho roka nezmení nič.

Lacnejšie dlhšie. Draghi udrží nízke sadzby ešte jeden rok
Zdroj: Reuters

Keď médiá v úvode tohto týždňa písali o očakávaných rozhodnutiach dvoch najdôležitejších centrálnych bánk, ich predpovede sa vzácne zhodovali. Prichádza zvyšovanie úrokov. V stredu tak aj naozaj urobila americká centrálna banka Fed. Až prišiel štvrtok a zasadnutie druhej, Európskej centrálnej banky, s úplne iným výsledkom, ako očakávali analytici, trh a komentátori. Úroky zostanú nezmenené minimálne rok. Ako zdôvodnil guvernér centrálnej banky Mario Draghi, v niektorých krajinách bude rast ekonomiky pomalší o niečo dlhšie, ako má ECB v prognózach.

Lacnejšie dlhšie

Základná sadzba tak zostáva na úrovni nula percent, rovnako sa nezmení ani –0,4-percentná depozitná sadzba. Tá je dôležitá najmä pre banky – ak majú totiž prebytok hotovosti, každý deň si ju na noc musia uložiť do eurobanky. A za toto uloženie následne platia spomínaných 0,4 percenta.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.