Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2018, 00:00

Plyn cez Ukrajinu pôjde aj naďalej

Slovensko nepríde o stovky miliónov eur kvôli Nord Streamu 2. Padla dohoda, že plyn bude prúdiť cez Ukrajinu aj naďalej.

Plyn cez Ukrajinu pôjde aj naďalej
Zdroj: Reuters

Projekt, ktorý mal odstrihnúť Ukrajinu od prístupu k európskej sieti, sa opäť priblížil k realite. Získal súhlas na výstavbu od Švédska, ostáva tak už len posledné Dánsko. Rusi však musia pristupovať na kompromisy. Čoraz viac členov Únie totiž tlačí na Gazprom, aby bola preprava cez Ukrajinu zachovaná. Náš východný sused sa však bude musieť vyrovnať s tým, kto sprevádzkuje prepravu cez jeho územie. Slovensko má v tomto smere veľké plány.

Prostredníctvom pološtátneho Eustreamu chce vytvoriť medzinárodné konzorcium, ktoré by prevádzkovalo tranzit cez ukrajinské potrubie. Vďaka nemu neprídeme o približne 400 miliónov eur v tranzitných poplatkoch.


Rokuje sa so Západom aj s Východom
Rezort hospodárstva HN informoval, že diskusie prebiehajú s talianskymi a nemeckými partnermi, dokonca aj s Ruskom. „Takéto konzorcium bude dostatočne ekonomicky silné a zabezpečí aj stabilitu a dôveryhodnosť. Očakávame, že zo strany Ukrajiny dôjde k ujasneniu si pozície, a to aj v oblasti unbundlingu (rozdelenie historických monopolov na energetickom trhu, pozn. red.),“ povedal pre HN minister hospodárstva Peter Žiga.

Záujem aktívne sa podieľať na rozvoji ukrajinského prepravného systému potvrdil aj samotný Eustream. „Preto sme sa zapojili do vyhláseného procesu výberu zahraničného partner

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.