Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2018, 00:00

Dohoda je zatiaľ v nedohľadne

Európska komisia pravdepodobne nemá ako zastaviť projekt Nord Stream 2, aj keby bol v rozpore s energetickou úniou, hovorí pre HN analytik Jozef Badida.

Dohoda je zatiaľ v nedohľadne
Zdroj: Reuters

Po štvrtkovom švédskom súhlase s výstavbou Nord Stream 2 ostáva už len Dánsko. Kedy môžeme očakávať ich verdikt?
Na rozdiel od Fínska či Švédska, ktoré už vydali súhlas s výstavbou plynovodu Nord Stream 2 v ich výhradných ekonomických zónach, má Dánsko v rukách silnejšie karty. Dánsky minister zahraničných vecí bude totiž tento projekt vďaka novej legislatíve posudzovať aj s ohľadom na bezpečnosť krajiny. Na Dánsko je určite vyvíjaný enormný tlak, keďže je prakticky poslednou legálnou prekážkou ruského plynovodu Nord Stream 2. Avšak aj v prípade zamietavého stanoviska sa dá očakávať zmena trasovania a obídenie dánskeho teritória.


Sandra Oudkirková, zástupkyňa ministerstva zahraničných vecí USA, zodpovedná za energetiku, vyhlásila, že ich vláda využije všetky možnosti, aby tento projekt zastavila. Je podľa vás reálna možnosť, že Nord Stream 2 napokon nebude?
S výstavbou tohto plynovodu sa už začalo ako v Rusku, tak aj v konečnej destinácii v Nemecku. Samozrejme, okrem Dánska, ktoré ho môže stopnúť v svojej exkluzívnej zóne, majú potenciál

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.