Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2018, 13:45

Únia chce clá na americký tovar už začiatkom júla

Európska komisia navrhla zaviesť clá na americký tovar dovážaný do EÚ v objeme 2,8 miliardy eur ročne.

Únia chce clá na americký tovar už začiatkom júla
Zdroj: Reuters

Európska komisia v najbližších dňoch prijme právne úpravy potrebné k zavedeniu ciel na niektoré americké tovary dovážané do EÚ. Cieľom je podľa hovorcu EK Margaritisa Schinasa, aby opatrenia, ktorými Únia reaguje na nové clá na dovoz ocele a hliníka do USA, platila najneskôr na začiatku budúceho mesiaca.

Schinas dnes za dôležitý krok k ich prijatiu označil štvrtkovú jednomyseľnú podporu členských krajín Európskej únie celému plánu. Komisia navrhla zaviesť clá na americký tovar dovážaný do EÚ v objeme 2,8 miliardy eur ročne. Nové európské clá vo výške 25 percent sa dotknú vybraných výrobkov z USA, vrátane whisky, džínsov alebo motocyklov.

Pozrite si rozhovor s analytikom Tatra banky Borisom Fojtíkom o dopadoch amerických clách na ekonomiku Slovenska.

​Spojené štáty zaviedli clá na dovoz ocele vo výške 25 percent a na dovoz hliníka vo výške desiatich percent už v marci. Európska únia, Kanada a Mexiko mali z platenia týchto poplatkov dočasnú výnimku, ktorá ale koncom mája vypršala.

Kanada následne oznámila, že od 1. júla zavedie odvetné clá na americký tovar v celkovej hodnote 16,6 miliardy kanadských dolárov. Okrem oceliarskych výrobkov bude ich terčom rad ďalších produktov, vrátane potravín a nápojov. Tiež Mexiko sa rozhodlo uvaliť clo na dovoz oceliarskych a niektorých potravinárskych produktov zo Spojených štátov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.