Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2018, 10:44

Čína pohrozila clami na americkú ropu. Môže to zasiahnuť obchod za miliardu mesačne

Ceny americkej ľahkej ropy WTI zareagovali poklesom, dnes dopoludnia sú na najnižšej úrovni od apríla.

Čína pohrozila clami na americkú ropu. Môže to zasiahnuť obchod za miliardu mesačne
Zdroj: Reuters

Ak Čína splní svoje hrozby a zavedie clá na dovoz ropy zo Spojených štátov, zasiahne obchod, ktorý posledné dva roky rýchlo stúpa a ktorého mesačná hodnota dosahuje jednu miliardu dolárov, uviedla agentúra Reuters.

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň rozhodol o uvalení cla vo výške 25 percent na čínsky tovar, ktorého ročný dovoz dosahuje hodnoty 50 miliárd USD. Peking bezprostredne potom oznámil, že chystá opatrenia obdobných rozmerov a intenzity, clá chce zaviesť na dovoz niektorých surovín z USA vrátane ropy.

​Ceny americkej ľahkej ropy WTI zareagovali poklesom, dnes dopoludnia sú na najnižšej úrovni od apríla. O asi dve percentá v piatok oslabili aj akcie amerických ropných spoločností.

Eskalácia obchodnej vojny USA a Číny nastáva v čase, keď sa rozhoduje o ďalšom vývoji na svetovom trhu ropy. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti vrátane Ruska budú tento týždeň rokovať o budúcnosti dohody o obmedzovaní ťažby, ktorú uplatňujú od začiatku minulého roka.

Na rokovacom stole je uvoľnenie ťažobných reštrikcií a tieto štáty môžu americké dodávky do Číny ľahko nahradiť. Z novej situácie by mohol profitovať tiež Irán, proti ktorému USA v máji rozšírili svoje sankcie.

Zaradenie ropy na sankčný zoznam čínsky ropný priemysel zaskočilo. V súlade s predchádzajúcou politikou Pekingu znižovať prebytok v obchode s USA dovozom ropy sa sektor podľa zdroja agentúry Reuters pripravoval na úplný opak.

Podľa údajov Thomson Reuters Eikon sa hodnota dodávok ropy z USA do Číny zvýšila od začiatku roka 2017 zo 100 miliónov dolárov mesačne na súčasnú takmer jednu miliardu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.