Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2018, 12:25

Lufthansa uvažuje o prevzatí spoločnosti Norwegian, jej akcie vyleteli nahor

Po zrútení leteckých spoločností Air Berlin a Monarch v minulom roku, predstavitelia sektora očakávajú vlnu konsolidácie v Európe.

Lufthansa uvažuje o prevzatí spoločnosti Norwegian, jej akcie vyleteli nahor
Zdroj: Reuters

Nemecká spoločnosť Lufthansa vstúpila do rokovaní s nórskymi nízkonákladovými aerolinkami Norwegian Air Shuttle, o ktoré predtým vyjadrila záujem tiež spoločnosť IAG, vlastník British Airways. "Blíži sa nová vlna konsolidácie a v Európe koná každý s každým. To znamená, že sme v kontakte aj s Norwegian Air," uviedol šéf Lufthansy Carsten Spohr v rozhovore s nemeckým denníkom Süddeutsche Zeitung.

Akcie nórskeho prepravcu v reakcii na správu spevnili o desať percent a akcie nemeckých aeroliniek stúpli o takmer pol percenta.

Od polovice apríla, kedy spoločnosť IAG oznámila, že vo firme Norwegian kúpila podiel 4,61 percenta a že plánuje s touto spoločnosťou začať rozhovory zahŕňajúce možnosť predloženia ponuky na úplné prevzatie, nórske aerolinky dostali rad ponúk na akvizíciu aj rôzne formy spolupráce.

Po zrútení leteckých spoločností Air Berlin a Monarch v minulom roku, predstavitelia sektora očakávajú vlnu konsolidácie v Európe. Jedným z hlavných dôvodov je rast cien ropy, ktorý má negatívny dopad na hospodárenie finančne slabších firiem.

Lufthansa, ktorá vlani prevzala časť Air Berlin a získala zvyšný podiel v Brussels Airlines, uvažuje aj o talianskych aerolinkách Alitalia. Spohr nedávno v rozhovore a agentúrou Reuters povedal, že ak sa naskytne možnosť ďalšie akvizície, Lufthansa po nej "skočí".

Spoločnosť IAG, ktorá v apríli akvizíciu Norwegian Air zvažovala, oznámila, že sa licitácie o nórsku firmu nezúčastní, uviedla agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.