Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2018, 08:11

Konflikt medzi USA a Čínou ďalej eskaluje. Prerastá do obchodnej vojny

Americký prezident Donald Trump pohrozil ďalšími sankčnými clami na čínske tovary v hodnote 200 miliárd dolárov.

Konflikt medzi USA a Čínou ďalej eskaluje. Prerastá do obchodnej vojny
Zdroj: Reuters

Obchodný konflikt medzi USA a Čínou ďalej eskaluje. Obe najväčšie svetové ekonomiky sa vzájomne vyhrážajú stále novými odvetnými opatreniami.

Americký prezident Donald Trump pohrozil ďalšími sankčnými clami na čínske tovary v hodnote 200 miliárd dolárov (172,22 miliardy eur). V pondelok (18. 6.) večer miestneho času poveril obchodného splnomocnenca USA Roberta Lighthizera, aby identifikoval príslušné produkty, oznámil Biely dom.

​Trump označil tento krok za odvetné opatrenie. Nové clá vo výške 10 percent majú vstúpiť do platnosti, ak bude čínska vláda odmietať zmeniť svoj postup a skutočne zavedie clá, ktoré ohlásila, povedal.

Čína uviedla, že v prípade nových ciel na tovary v hodnote dvesto miliárd dolárov, ktoré Trump ohlásil v pondelok, prijme odvetné opatrenia. Clá USA predstavujú "extrémny tlak a vydieranie" a Čína zareaguje rozsiahlymi opatreniami, uviedlo čínske ministerstvo obchodu tesne po Trumpovom oznámení.

"Spojené štáty spustili obchodnú vojnu a porušili trhové pravidlá," uviedlo čínske ministerstvo.

Čína bude reagovať takým spôsobom, aby ochránila záujmy krajiny a občanov.

USA koncom minulého týždňa zaviedli clá na čínske tovary v hodnote 50 miliárd dolárov. Peking na ne odpovedal clami v rovnakej hodnote.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.