Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2018, 13:12

Najbohatší Čech ešte zbohatol. Jeho firma mu vyplatí desiatky miliónov

PPF sa v minulom roku darilo a akcionári si zo zisku vyplatia na dividendách 40 miliónov eur.

Najbohatší Čech ešte zbohatol. Jeho firma mu vyplatí desiatky miliónov
Zdroj: PPF

Český miliardár Petr Kellner má za sebou úspešný rok. Jeho firme PPF Group sa darilo a Kellner ako jej najväčší akcionár (s podielom 98,92 percenta) získa na dividendách takmer 40 miliónov eur. Informoval o tom portál E15.cz

PPF v minulom roku dosiahla zisk 642 miliónov eur, vo forme odmeny pre akcionárov rozdelí 40 miliónov, čo je 6,2 percenta zisku. Drvivá väčšina z tohto by mala ísť práve Kellnerovi, kedže ďalší dvaja akcionári, Ladislav Bartoníček a Jean-Pscal Duvieusart majú zhodne 0,54 percenta. 

​​Spoločnosť je so svojimi ziskmi spokojná a odôvodňuje ich aj tým, že "dlhodobú úspešnú stratégiu teritoriálnej aj odborovej diverzifikácie sme ďalej podporili novými akvizíciami a to tak v sektore e-commerce ako aj v strojníctve." 

PPF minulý rok získala 40 percentný podiel v spoločnosti Mall Group a v cenovom porovnávači Heuréka. V novembri ešte dokončili nákup Škoda Transportation.

Tento rok by však mal byť z hľadiska nákupov ešte výraznejší než ten minulý. V marci zaplatila Kellnerova spoločnosť takmer tri miliardy eur za štyroch telekomunikačných operátorov od nórskej firmy Telenor. Začiatkom tohto roka odkúpila PPF aj bulharskú Novu.

Skupina PPF investuje do množstva odvetví zahŕňajúcich bankovníctvo, finančné služby, telekomunikácie, nehnuteľnosti a biotechnológie. Vlastní okrem iného majoritu v českom operátorovi O2, ktorý je najväčším prevádzkovateľom internetovej televízie v Česku.

PPF pôsobí v Európe, Rusku, Ázii a Severnej Amerike. Skupina vlastnila v polovici minulého roka aktíva dosahujúce takmer 35 miliárd eur a zamestnávala celosvetovo 155-tisíc ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.