Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2018, 11:53

Šéf Audi sedí vo vyšetrovacej väzbe. Je pripravený vypovedať

Šéfa nemeckej automobilky vyšetrujú v súvislosti s emisnou kauzou.

Šéf Audi sedí vo vyšetrovacej väzbe. Je pripravený vypovedať
Zdroj: Reuters

Šéf Audi Rupert Stadler je pripravený vypovedať v emisnej kauze. "Obvinený oznámil, že je pripravený vypovedať za prítomnosti svojho advokáta," informoval hovorca mníchovskej prokuratúry. 

Prvý podrobný výsluch by mal byť uskutočnený už dnes. 

Mníchovská prokuratúra už minulý týždeň oznámila, že Stadler je v súvislosti s emisnou aférou vyšetrovaný, a to okrem iného pre podozrenie z podvodu. V pondelok uviedla, že Stadler bol vzatý do väzby pre obavy, že by mohol mariť vyšetrovanie. Škandál sa týka tiež zhruba 1,2 milióna vozidiel českej divízie Škoda Auto.

Medzičasom sa zmenilo aj vedenie nemeckej automobilky. "Stadler požiadal dozornú radu, aby ho dočasne zbavila jeho povinností v predstavenstve Audi a v predstavenstve Volkswagenu. Dozorné rady Audi a Volkswagenu jeho žiadosti vyhoveli," uviedla vo vyhlásení automobilka Audi.

Dodala, že Stadler bude suspendovaný, kým sa nevyjasnia okolnosti, ktoré viedli k jeho zadržaniu. Stadler bol ako predseda predstavenstva Audi tiež členom predstavenstva koncernu Volkswagen, upozorňuje agentúra DPA.

Stadlera nahradí Holanďan Abrama Schot, ktorého krstné meno býva skrátené na "Bram", je členom predstavenstva Audi až od vlaňajšieho septembra, na starosti má predaj a marketing.

Predtým niekoľko rokov pôsobil ako šéf predaja v divízii úžitkových vozidiel Volkswagenu. Podľa agentúry DPA bol na post dočasného šéfa automobilky Audi zvažovaný tiež jej finančný riaditeľ Alexander Seitz.

Koncern Volkswagen v septembri 2015 v reakcii na obvinenia amerických úradov priznal, že do približne 11 miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií oxidov dusíka.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.