Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2018, 10:44

Turecko zavádza odvetné clá na vybraný tovar z USA. Ide o automobily, whisky či tabak

Reaguje tak na americká clá na dovoz ocele a hliníka.

Turecko zavádza odvetné clá na vybraný tovar z USA. Ide o automobily, whisky či tabak
Zdroj: Reuters

Turecko dnes začína uplatňovať nové clá na vybraný tovar zo Spojených štátov, vrátane uhlia, papiera, tabaku, whisky, automobilov, strojárskeho zariadenia a petrochemických produktov. Reaguje tak na americká clá na dovoz ocele a hliníka. Oznámil to minister hospodárstva Nihat Zeybekçi.

Nové turecké clá sa týkajú amerického tovaru, ktorého ročný dovoz do Turecka dosahuje hodnoty 1,8 miliardy dolárov. Z tohto tovaru by malo byť na nových clách zaplatené zhruba 267 miliónov dolárov.

"Celková hodnota ciel, ktoré dnes Turecko zavádza proti Spojeným štátom, je porovnateľné s dodatočnými nákladmi, ktorým čelí Turecko kvôli clám, ktoré na neho uvalili USA," uviedol Zeybekçi.

Spojené štáty v marci zaviedli clá na dovoz ocele vo výške 25 percent a na dovoz hliníka vo výške desiatich percent. Od 1. júna začali táto clá platiť rovnako pre Európsku úniu, Kanadu a Mexiko, ktorým vypršali ich dočasné výnimky.

Európska únia v piatok začne uplatňovať odvetné clá vo výške 25 percent na dovoz vybraného amerického tovaru, ktorého ročný dovoz do EÚ dosahuje hodnotu 2,8 miliardy eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.