Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2018, 14:05

Nemecko na pomoci Grécku zarobilo vyše 2,9 miliardy eur

Zisky inkasovala nemecká centrálna banka a prevádzala ich do štátneho rozpočtu.

Nemecko na pomoci Grécku zarobilo vyše 2,9 miliardy eur
Zdroj: Reuters

Nemecko od roku 2010 zarobilo na pomoci Grécku najmenej 2,9 miliardy eur, predovšetkým vďaka vyplateným úrokom z gréckych štátnych dlhopisov v rámci programu Európskej centrálnej banky (ECB) Securities Market Programme (SMP). Vyplýva to z údajov, ktoré poskytla nemecká vláda na dotaz strany Zelených. Strana žiada, aby sa časť dlhu Aténam odpustila.

Zisky inkasovala nemecká centrálna banka a prevádzala ich do štátneho rozpočtu. Deutsche Bundesbank, ako znie oficiálny názov centrálnej banky, tiež dlhopisy sama nakupovala.

Do roku 2017 získala sama banka na úrokoch za nákupy v rámci programu SMP zhruba 3,4 miliardy eur. Len v rokoch 2013 a 2014 odišlo do záchranného fondu eurozóny ESM a do Grécka 900 miliónov eur, zvyšný zisk tak predstavoval 2,5 miliardy eur.

Rozpočtový odborník strany Zelených Sven-Christian Kindler preto požaduje, aby sa Grécku významná časť dlhu odpustila. "Napriek všetkým tým pravicovým mýtom Nemecko z krízy v Grécku masívne ťažilo," povedal Kindler agentúre DPA. "Je neprijateľné, aby spolková vláda z gréckych úrokov sanovala nemecký rozpočet," dodal. Grécko podľa neho tvrdo šetrilo a splnilo svoje záväzky. "Teraz je na rade tiež euroskupina," povedal.

Ministri financií krajín eurozóny by dnes mali v Luxembursku potvrdiť, že v auguste bude ukončený záchranný program pre Grécko. Okrem iného pôjde na rokovania takzvanej euroskupiny napríklad o odovzdaní poslednej tranže finančnej pomoci, kedy z programu za 86 miliárd eur ostáva vyplatiť asi 12 miliárd eur.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.