Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2018, 00:00

Google by mal za zverejnené texty platiť vydavateľom

Brusel včera schválil návrh smernice, podľa ktorého už vyhľadávače nesmú bez poplatku zobrazovať krátke úryvky článkov.

Google by mal za zverejnené texty platiť vydavateľom
Zdroj: Reuters

Únia sťaží život internetovým gigantom. Po sprísnení zdaňovania schválil právny výbor európskeho parlamentu aj sprísnenie autorského práva, ktoré posunul do ďalšieho legislatívneho procesu. To v praxi znamená, že vyhľadávače by už nemuseli zadarmo zobrazovať krátke úryvky textov pod vyhľadávanými dielami. Podľa Európskej komisie zobrazením oberajú autorské stránky o čítanosť a v neposlednom rade aj o príjmy z inzercie.

Boj s vyhľadávačom
Čitatelia sa totiž často uspokoja s uverejneným úsekom vo vyhľadávači a článok si nakoniec neotvoria. Návrh, ktorý Komisia predložila už v roku 2016, dáva vydavateľom ochranu zverejnených diel, ktorá je podobná tej, aká sa vzťahuje napríklad na hudbu či filmy.

Vydavateľské domy tak budú mať nárok na poplatky od vyhľadávačov ako Google, ktoré zverejnia ukážku ich textov. Podobný krok už majú za sebou Nemci, ktorý v roku 2013 zaviedli nový autorský zákon, ktorý tiež ukladá povinnosť za príspevky platiť. Google na to zareagoval tak, že ich prestal zverejňovať, ak mu toto právo neposkytli vydavatelia zadarmo. Španieli sa pokúsili o ešte tvrdší

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.