Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2018, 07:32

Koniec gréckej krízy? Ministri eurozóny sa dohodli na ukončení záchranného programu

Grécko, ktoré sa s krízou potýka od roku 2010, by podľa dohody malo záchranný program opustiť 20. augusta.

Koniec gréckej krízy? Ministri eurozóny sa dohodli na ukončení záchranného programu
Zdroj: Reuters

Ministri financií krajín platiacich eurom sa zhodli na dokončení záchranného programu pre Grécko, ktoré sa po ôsmich rokoch pomoci bude môcť finančne postaviť na vlastné nohy.

Počas nočného rokovania dohodli ministri výšku poslednej časti záchranného programu na 15 miliárd eur. Atény budú mať zároveň predĺženú možnosť splácať dlhy a úroky o desať rokov. Podľa agentúry Reuters to po rokovaní povedal šéf euroskupiny Mario Centeno.

Grécko, ktoré sa s krízou potýka od roku 2010, by podľa dohody malo záchranný program opustiť 20. augusta. Aby získalo dostatočnú finančnú rezervu a upokojilo tým trhy, dostane v rámci poslednej tranže finančnej pomoci 15 miliárd eur.

Pôvodne sa pritom hovorilo o tom, že z celkového objemu 86 miliárd schválených v rámci programu zostáva vyplatiť okolo 12 miliárd.

Ministri sa zhodli aj na desaťročnom období úľav, o ktoré bude mať Grécko okrem iného predĺžené splácanie dlhu a platbu úrokov, čo má zadlženej krajine uľahčiť situáciu po návrate k finančnej sebestačnosti.

Zástupcovia eurozóny sa obávali toho, že nedôvera trhov a vysoká cena peňazí, za ktorú by si Gréci boli nútení požičiavať, by mohli hospodársku obnovu krajiny opäť zbrzdiť.

Euroskupina rokovala aj o ďalších krokoch, ktorými by Grécko ukľudňovalo veriteľa aj finančné trhy v nasledujúcich rokoch.

Grécky minister financií Euklidis Tsakalotos označil dohodu za veľmi dobrú. Umožnila podľa neho faktické ukončenie gréckej krízy a jeho krajina vďaka nej opäť získa prístup na finančné trhy a bude môcť sama rozhodnúť o svojej rastovej stratégii.

Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová aj predseda Európskej centrálnej banky Mario Draghi dohodu privítali a zhodli sa na tom, že znižuje riziko pre strednodobé financovanie. Lagardeová však zároveň dala najavo skepsu ohľadom dlhodobej udržateľnosti gréckeho dlhu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.