Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2018, 09:21

Trump predĺžil sankcie voči Severnej Kórei: Stále je hrozbou

Trump obnovil výnos, ktorý hovorí o jadrovej hrozbe zo strany Severnej Kórey.

Trump predĺžil sankcie voči Severnej Kórei: Stále je hrozbou
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v piatok deklaroval, že Severná Kórea naďalej predstavuje "mimoriadnu hrozbu" pre Spojené štáty. Príslušným dekrétom súčasne predĺžil platnosť ekonomických sankcií voči tejto krajine o jeden rok, informovali agentúry AP a DPA.

Prezidentský výnos obnovuje "národný mimoriadny stav" v USA v súvislosti s jadrovou hrozbou Severnej Kórey, po prvý raz vyhlásený v roku 2008.

Hoci sa tento dekrét Trumpa očakával, prišiel len deväť dní po tom, ako šéf Bieleho domu po stretnutí so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v Singapure na Twitteri napísal: "Jadrová hrozba zo strany Severnej Kórey už neexistuje."

Piatkový výnos pritom potvrdzuje, že "existencia a riziko šírenia štiepneho materiálu použiteľného na zbrane" a konanie a politika severokórejskej vlády "naďalej predstavujú nezvyčajnú a mimoriadnu hrozbu pre národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a hospodárstvo Spojených štátov".

Kim Čong-un na summite s Trumpom 12. júna súhlasil s "úplnou denuklearizáciou" Kórejského polostrova. USA a KĽDR však ešte stále musia vyrokovať podmienky, za ktorých by sa Severná Kórea vzdala jadrových zbraní a dosiahla odvolanie sankcií.

Trump na štvrtkovom zasadnutí svojej vlády tvrdil, že denuklearizácia sa už začala, aj keď minister obrany James Mattis novinárom len deň predtým povedal, že nevie o tom, že by Severná Kórea dosiaľ podnikla nejaké kroky k jadrovému odzbrojeniu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.