Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2018, 00:00

Varšava dostane superletisko. Súčasné už kapacitou nestačí

Nová báza by mala vzniknúť do roku 2027 a veľkosťou sa zaradiť medzi najväčšie v Európe.

Varšava dostane superletisko. Súčasné už kapacitou nestačí
Zdroj: Reuters

Písal sa rok 1923, keď bolo v Berlíne otvorené letisko Tempelhof. Báza vtedy ešte na okraji mesta rýchlo naberala na význame. Práve vďaka nemu mohli byť obyvatelia mesta neskôr v rokoch 1948 a 1949 počas blokády západného Berlína zásobovaní Američanmi.

S rozrastajúcim sa Berlínom sa však letisko Tempelhof nemohlo ďalej rozširovať, a tak bola jeho prevádzka postupne obmedzovaná. Posledný pravidelný let odtiaľ vzlietol v októbri 2008. Dopravu obstarávajú letiská Brandenburg, Schönefeld a Tegel.

Podobný problém prežíva aj Letisko Fréderika Chopina vo Varšave. Podobne ako Tempelhof narazilo na kapacitné problémy a ďalej sa rozširovať nemôže.


Z najväčších v Európe
Najväčšie letisko v metropole Poľska má v súčasnosti dvojo dráh a od roku 2007 aj zrekonštruovaný terminál, ktorý zatiaľ dokáže zvládnuť ročnú kapacitu približne 15 miliónov cestuj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.