Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2018, 13:33

Česká národná banka zvýšila úrokové sadzby. Koruna zareagovala posilnením

Dôvodom zvýšenia sadzieb je podľa analytikov tuzemský ekonomický vývoj.

Česká národná banka zvýšila úrokové sadzby. Koruna zareagovala posilnením
Zdroj: Reuters

Banková rada Českej národnej banky dnes zvýšila úrokové sadzby. Základná úroková sadzba, od ktorej sa odvíja úročenie komerčných úverov, stúpla o 0,25 percentuálneho bodu na jedno percento. Informovala o tom hovorkyňa centrálnej banky Markéta Fišerová.

Dôvodom zvýšenia sadzieb je podľa analytikov tuzemský ekonomický vývoj. Výrazne rastú mzdy, koruna v posledných týždňoch oslabila a inflácia sa dostala nad dvojpercentný cieľ ČNB. "Koruna na oznámenie výsledku reagovala posilnením na 25,70 Kč / EUR," upozornil ekonóm Komerční banky Viktor Zeisel.

ČNB zvýšila tiež lombardnú sadzbu, a to o 0,5 percentuálneho bodu na dve percentá. Lombardná sadzba je percentuálna sadzba, za ktorú si komerčné banky môžu požičať v centrálnej banke peniaze proti zástave cenných papierov. Diskontná sadzba, na ktorú sú napríklad naviazané penále za nesplácané úvery alebo neuhradené dane, zostala na 0,05 percenta.

ČNB naposledy zvýšila úrokové sadzby tento rok na začiatku februára. Základná úroková sadzba vtedy stúpla o 0,25 percentuálneho bodu. Na poslednom menovom rokovaní 3. mája nechala banková rada úrokové sadzby bezo zmeny.

Od sadzieb centrálnej banky sa odvíjajú úroky bankových vkladov a úverov. Podnikom vyššie úroky prinášajú drahšie úvery na investície a prevádzku, domácnostiam zase drahšie pôžičky na bývanie.

Zasadnutia bankovej rady sa zúčastnilo šesť zo siedmich jej členov. Na pojednávaní nebol prítomný viceguvernér Mojmír Hampl, ktorý je výrazným zástancom rastu úrokových sadzieb.

Tlačová konferencia po rokovaní rady začne o 14:15, kde guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámi dôvody dnešného rozhodnutia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.