Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2018, 00:00

Brexit straší firmy i veľkých investorov

Neistota v Británii brzdí biznis. Spoločnosti uvažujú o odchode, presune svojich kapacít, alebo si dávajú pozor na svoje peniaze.

Brexit straší firmy i veľkých investorov
Zdroj: Reuters

Pred týždňom obe komory britského parlamentu definitívne schválili konečnú podobu zákona o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a utorkový súhlas kráľovnej bol už len formálnou bodkou. Verdikt je jasný. Spojené kráľovstvo oficiálne vystúpi z Únie 29. marca 2019. Teda o deväť mesiacov.

Konkrétna podoba odchodu však stále nie sú jasná, z čoho sú nervózne predovšetkým firmy, ktoré pôsobia či obchodujú s krajinami Únie. Odborníci varujú, že množstvo spoločností môže trpieť i nepriamo, keďže zmeny zasiahnu ich priamych obchodných partnerov. „Firmy očakávajú, že konečná dohoda bude obsahovať rôzne obchodné obmedzenia, ako napríklad clá a hraničné kontroly, čo bude v konečnom dôsledku znamenať zvýšené náklady na export. Preto sa snažia premiestniť svoje pracoviská do krajín, ktoré sú členskými štátmi EÚ,“ vysvetľuje analytik Capital Markets Mário Jičínský.


Ohrozený celý trh
Podľa švajčiarskej banky UBS až tretina z celkového trhu znižuje investície, ďalšia tretina plánuje presun svojich aktivít do členských krajín a viac ako 10 percent trhu očakáva, že sa z trhu úplne stiahne.

Príkladmi sú nemecký koncern Sie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.