Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2018, 00:00

Slovensko má skrátka smolu. Trumpova vojna naňho silno doľahne

Clá na dovoz kovov do USA, ktoré zaviedol Donald Trump, síce ochránia jedno pracovné miesto v oceliarňach, ale za cenu piatich pracovných miest v iných odvetviach, hovorí ekonóm Lukáš Kovanda.

Prečo má obchodná vojna iba porazených, odpovedá v rozhovore pre HNtelevíziu Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus. Clá na dovoz kovov do USA, ktoré zaviedol Donald Trump, síce ochránia jedno pracovné miesto v oceliarňach, ale za cenu piatich pracovných miest v iných odvetviach, hovorí Kovanda.

Ekonóm tiež prezrádza, ako sa zachovať, keď sa niektorá krajina pustí do obchodnej vojny.

Príčinou amerického obchodného deficitu je bohatstvo amerických spotrebiteľov, vysvetľuje Kovanda. „Obchodný deficit nepramení z toho, že Spojené štáty sú slabou ekonomikou, ako si myslí Trump, ale z toho, že sú silnou ekonomikou.“ Hovorí aj, v čom má americký prezident pravdu.

„Čína chce ohroziť postavanie spojených štátov ako technologickej veľmoci. Toho sa Spojené štáty obávajú, pretože časom by ich Čína mohla predbehnúť aj vojensky.“

Koho všetkého obchodná vojna zasiahne a aké budú dopady na strednú Európu. Kovanda porovnáva, aké dopady bude mať obchodná vojna na Slovensko a Česko. Slovensko má spomedzi európskych krajín najväčšie napojenie exportov áut na USA. Je to chyba? Česko pritom do Ameriky vyviezlo iba 40 automobilov, hovorí v rozhovore pre HNtelevíziu ekonóm.

Viac sa dozviete vo videu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.