Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2018, 00:00

Cena ropy atakuje nové maximá

Cena čierneho zlata na jej nedostatok na trhu reagovala dynamickým rastom.

Cena ropy atakuje nové maximá
Zdroj: Reuters

Ceny ropy po chvíľkovom poklese opäť dosahujú maximá. Barel ropy Brent atakoval včera hranicu 78 dolárov, čím sa drží na jednej z najvyšších hodnôt od novembra 2014. Najdrahšia za posledného 3,5 roka je aj americká ľahká ropa WTI. Za rastom cien komodity stojí viacero faktorov vrátane prudkého poklesu zásob komodity v Spojených štátoch, ale aj prerušenie ťažby v Kanade, či požiadavky Donalda Trumpa, aby importéri prestali kupovať ropu z Iránu.
Ceny čierneho zlata dvíha smerom nahor najmä to, že jeho zásoby minulý týždeň klesli o 9,9 milióna barelov, čo bol najprudší pád od septembra 2016. Analytici pôvodne očakávali zníženie o približne 2,6 milióna barelov. Prevláda aj sklamanie z výsledku minulotýždňového stretnutia kartelu OPEC. „Trhy vnímajú ako sklamanie, že ide o zvýšenie ťažby len približne o milión barelov denne a reálne ešte menej, keďže mnohé krajiny nemajú okamžitú kapacitu na väčšie zvýšenie ťažby,“ vysvetlil Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.


Vplyv na hodnotu komodity majú aj neplánované výpadky ťažby v Kanade a Líbyi. Pričom možno očakávať nové maximá. „V krátkodobom horizonte bude ropa ťažiť z pokračujúcich geopolitických rizík,“ uviedol Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank. Ide napríklad o možný výpadok dodávok z Venezuely, ale najmä z Iránu, kde budú naplno implementované n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.