Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2018, 21:32

Vo Viedni vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí, protestovali proti plánom na predĺženie pracovného času

Nová pravicová vláda chce zmeniť pracovné právo a umožniť tak zamestnancom pracovať do 12 hodín denne a 60 hodín za týždeň.

Vo Viedni vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí, protestovali proti plánom na predĺženie pracovného času
Zdroj: Reuters

Približne 80-tisíc ľudí vyšlo v sobotu do ulíc Viedne, aby protestovalo voči plánom rakúskej vlády predĺžiť denný pracovný čas na maximálne 12 hodín.

"Budeme vzdorovať všetkými dostupnými prostriedkami," uviedol predseda rakúskej odborovej federácie Wolfgang Katzian. Podľa neho by sa mali k zavedeniu 12-hodinového pracovného času a 60-hodinového týždenného pracovného času vyjadriť občania v referende.

Agentúra DPA pripomína, že nová pravicová vláda chce zmeniť pracovné právo a umožniť tak zamestnancom pracovať do 12 hodín denne a 60 hodín za týždeň, čo odbory rezolútne odmietajú.

Objavili sa aj spory o tom, aké dôvody by mal zamestnanec uviesť, aby mohol odmietnuť pracovať dlhšie ako 10 hodín denne. V tomto prípade vláda zložená z konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) ustúpila a uviedla, že ľudia nebudú musieť uvádzať dôvod odmietnutia práce nadčas.

Očakáva sa, že parlament schváli zákon vo štvrtok, dodáva agentúra DPA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.