Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2018, 19:54

"Je hrozné, čo nám robia." Trump ostro kritizoval Európsku úniu

Donald Trump uviedol, že Európska únia vlani dosiahla v obchodovaní s USA prebytok 151 miliárd dolárov.

"Je hrozné, čo nám robia." Trump ostro kritizoval Európsku úniu
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes prirovnal obchodné praktiky Európskej únie k obchodným praktikám Číny. "Európska únia je možno rovnako zlá ako Čína, len menšia. Je hrozné, čo nám robia," povedal Trump v rozhovore s televíznou stanicou Fox News.

Americký prezident tiež uviedol, že EÚ vlani dosiahla v obchodovaní s USA prebytok 151 miliárd dolárov (129 miliárd eur). "Navyše vynakladáme veľa peňazí na NATO, aby sme ich chránili," dodal. Hovoril tiež o protekcionizmu EÚ v automobilovom priemysle a poľnohospodárstve.

Trump minulý mesiac pohrozil Európskej únii dvadsaťpercentným clom na dovoz automobilov, ak EÚ čoskoro nezruší svoje ochranné opatrenia proti Spojeným štátom.

Podpredseda Európskej komisie Jyrki Katainen následne varoval, že EÚ na prípadné zvýšenie ciel na dovoz áut do USA odpovie vlastnými krokmi.

EÚ už minulý mesiac začala uplatňovať clá vo výške 25 percent na dovoz niektorých tovarov zo Spojených štátov, napríklad motocyklov, džínsov alebo whisky. Reagovala tak na americké clá na dovoz ocele a hliníka.

Trump dnes takisto potvrdil, že Spojené štáty budú uplatňovať sankcie na európske podniky, ktoré budú obchodovať s Iránom. Americký prezident sa v máji rozhodol odstúpiť od medzinárodnej jadrovej dohody s Teheránom a obnoviť ekonomické sankcie voči Iránu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.