Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2018, 12:35

Sankcie zasiahli blízkych ľudí Putina, oligarchovia sa zbavujú súkromných lietadiel

Spojené štáty vyhlásili protiruské sankcie v niekoľkých vlnách, prvýkrát v roku 2014 bezprostredne po ruskom zabratí Krymu.

Sankcie zasiahli blízkych ľudí Putina, oligarchovia sa zbavujú súkromných lietadiel
Zdroj: Reuters

Ruskí oligarchovia zasiahnutí americkými sankciami sa zbavujú svojich súkromných lietadiel. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Po "hliníkovom kráľovi" Olegovi Deripaskovi sa privátneho lietadla vzdal aj miliardár Gennadij Timčenko, blízky priateľ kremeľského šéfa Vladimíra Putina. Deripaska aj Timčenko patria k najbohatším ľuďom v krajine.

Deripaska sa ocitol na tohtoročnom aprílovom americkom sankčnom zozname, ktorý postihol osoby z bezprostredného Putinovho okolia.

​V snahe odstrániť svoje firmy z dosahu sankcií Deripaska v máji odstúpil z predstavenstva spoločnosti En+, ktorá spravuje jeho aktivity v oblasti hutníctva a hydroenergetiky. V máji ruský magnát zrušil lízing troch súkromných lietadiel, ktorých financovanie vraj nebol schopný zvládnuť.

Timčenko, ktorého majetok odhaduje časopis Forbes na 15 miliárd dolárov (takmer 13 miliárd eur), je na čiernej listine USA už od ruskej anexie Krymu v roku 2014.

Podľa Reuters tento rok v dôsledku sankcií predal svoje súkromné lietadlo Gulfstream G650, ktorého obstarávacia hodnota je okolo 60 miliónov dolárov. Kúpil si ho v roku 2013. Stroj podľa Timčenka nebol prevádzkyschopný, pretože kvôli sankciám nie sú dostupné náhradné diely ani navigačný softvér.

Spojené štáty vyhlásili protiruské sankcie v niekoľkých vlnách, prvýkrát v roku 2014 bezprostredne po ruskom zabratí Krymu a zatiaľ naposledy tento rok na jar. Okrem anexie ukrajinského polostrova ako dôvod postihu ruských podnikateľov a firiem americká vláda uvádza údajné zasahovanie do prezidentských volieb v USA v roku 2016 a porušovanie ľudských práv v Rusku.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.