Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2018, 13:33

Estónska časť Danske Bank asi vyprala osem miliárd dolárov. Akcie banky zareagovali prepadom

  • Údajné nelegálne transakcie spadajú do rokov 2007 až 2015.
  • Podľa skôr uniknutých informácií peniaze prešli cez dánsku súčasť banky cestou z Ruska, Moldavska a Azerbajdžanu.
  • Banka očakáva, že výsledky interného vyšetrovania budú zverejnené v septembri.
Estónska časť Danske Bank asi vyprala osem miliárd dolárov. Akcie banky zareagovali prepadom
Zdroj: Reuters

Estónska súčasť dánskeho finančného ústavu Danske Bank mohla využiť na legalizáciu minimálne 8,3 miliardy dolárov pochádzajúcich z trestnej činnosti.

Suma, ktorá predstavuje zhruba tretinu trhovej hodnoty banky a takmer tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP) Dánska, je viac ako dvojnásobná, než sa predtým odhadovalo, uviedla agentúra Bloomberg. Údajné nelegálne transakcie spadajú do rokov 2007 až 2015.

Ako funguje pranie špinavých peňazí si môžete pozrieť vo videu:

Akcie Danske Bank, ktorá je najväčšou dánskou bankou, začali dnešné obchodovanie na kodanskej burze prepadom o tri percentá. Podobne si viedli aj jej dlhopisy v eurách a dolároch. "Nie je jasné, aké môžu byť dôsledky, pretože rozsah tohto prípadu je oveľa väčší, než by si kto predstavil," podotkol Christian Thatje zo Sydbank.

Kto presne za transakciami stojí, nie je známe. Podľa skôr uniknutých informácií ale peniaze prešli cez dánsku súčasť banky cestou z Ruska, Moldavska a Azerbajdžanu, píše Bloomberg.

Pranie špinavých peňazí pravdepodobne súvisí s prípadom advokáta Sergeja Magnitského, ktorý údajne zhromaždil dôkazy o prípadoch masívnej sprenevery vysoko postavených ruských činiteľov. Vzápätí bol Magnitskij sám obvinený z daňových únikov a následne uväznený. Vo väzbe prišiel v roku 2009 za nejasných okolností o život.

Investor William Browder v Spojených štátoch pomohol presadiť takzvaný Magnitského zákon so sankciami proti Rusom porušujúcim ľudské práva. V roku 2005 bol vyhostený z Ruska, keď jeho firma Hermitage Capital Management dokumenty o prípadoch sprenevery zverejnila. Browder uviedol, že najnovšie obvinenie Danske Bank využije vo svojej oficiálnej sťažnosti.

Banka očakáva, že výsledky interného vyšetrovania budú zverejnené v septembri, kedy ich tiež mieni komentovať.

Avšak vo svetle terajších zistení vedúci kontrolného odboru Anders Meinert Jörgensens povedal, že na závery o rozsahu možného prania špinavých peňazí v Estónsku je príliš skoro. "To je tiež dôvod, prečo sme sami žiadne čísla nezverejnili ani nekomentovali špekulácie o potenciálnych sumách. Avšak pri viacerých príležitostiach už sme povedali, že tá suma je väčšia, ako sa predpokladalo," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.